Szczyty klimatyczne (COP)

Szczyty klimatyczne ONZ (tzw. Konferencje Stron – COP) odbywają się corocznie od 1995 r. Podczas tych globalnych konferencji negocjowane są działania w zakresie polityki klimatycznej. W przeszłości Polska trzykrotnie była gospodarzem tego wydarzenia (w 2008 r. w Poznaniu, w 2013 r. w Warszawie i w 2018 r. w Katowicach).

Podczas konferencji COP21, która miała miejsce w Paryżu w 2015 r., zostało zawarte tzw. porozumienie paryskie. Jest ono pierwszym w historii powszechnym i prawnie wiążącym światowym porozumieniem w dziedzinie klimatu. Zostało przyjęte przez 195 państw, które zobowiązały się do działania na rzecz utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a także do szybkiej redukcji emisji gazów cieplarnianych

Właśnie w związku ze szczytem klimatycznym w Paryżu odbyła się 1. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Pielgrzymi chcieli w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla przyjęcia sprawiedliwego porozumienia na rzecz sprawiedliwego przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kolejne pielgrzymki wędrowały na szczyty klimatyczne COP23 w Bonn (2017) i COP24 w Katowicach (2018), zaś w 2019 r. pielgrzymi odwiedzili Ewangelicki Kirchentag w Dortmundzie.

Polska Rada Ekumeniczna była zaangażowana w wydarzenia związane ze szczytami klimatycznymi COP19 w Warszawie (2013) oraz COP24 w Katowicach (2018). Przy okazji szczytu w Katowicach współorganizowała również polski etap 3. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Zaangażowała się w przygotowanie 5. Pielgrzymki, której trasa biegła z Zielonej Góry do Glasgow, gdzie w 2021 r. odbył się szczyt klimatyczny COP26, oraz 6. Pielgrzymki w 2022 r. (Augsburg – Stuttgart i Stuttgart – Karlsruhe). W 2023 r. angażuje się w 7. Pielgrzymkę z Norymbergi do Monachium.

 

Więcej o ekumenicznym kontekście szczytów klimatycznych:

Udostępnij
Diese Webseite verwendet Cookies. Wenn Sie durch unsere Seiten surfen, erklären Sie sich hiermit einverstanden. Nutzen Sie Ihre Browsereinstellungen, um Cookies abzulehnen oder zu löschen.