FAQ

Odpowiedzi na często zadawane pytania

 

<strong>Ile osób weźmie udział w pielgrzymce?</strong>
Liczba pielgrzymujących korzystających z noclegu, ze względu na ograniczenia związane z celami dziennymi, może wynosić maksymalnie 20–30 osób. Ponieważ już podczas przygotowań i organizacji musimy znać liczbę uczestników, prosimy również osoby pielgrzymujące i niekorzystające z noclegu o zgłaszanie się.
<strong>Kto może pielgrzymować?</strong>
W zasadzie każdy – trzeba jednak być przyzwyczajonym do wędrówki z plecakiem i pokonywania średnio odcinków 22 km dziennie. Ponadto należy pamiętać, że nie zapewniamy opieki czy nadzoru nad dziećmi i młodzieżą. Młodzież / grupy młodzieżowe muszą mieć zapewnioną odpowiednią opiekę.
<strong>Jestem osobą z niepełnosprawnością i chcę wziąć udział w pielgrzymce. Czy jest taka możliwość?</strong>
Udział w pielgrzymce klimatycznej powinien być możliwy również dla osób z niepełnosprawnościami. Jednocześnie przebieg trasy, warunki na trasie oraz nasze możliwości organizacyjne narzucają nam pewne granice jeżeli chodzi o pielgrzymowanie bez barier. Jeżeli są Państwo zainteresowani, prosimy koniecznie wcześniej zwrócić się do koordynatora w Polsce, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagwarantować dostępności całej trasy, tak że w każdym przypadku trzeba się dowiadywać bezpośrednio lokalnie. W każdym indywidualnym przypadku będziemy starali się udzielić koniecznego wsparcia w organizacji.
<strong>Czy muszę należeć do Kościoła / być chrześcijanką/chrześcijaninem, by wziąć udział w pielgrzymce?</strong>
Pielgrzymkę przygotowuje szeroki alians organizacji chrześcijańskich, aby opowiedzieć się za nowym, sprawiedliwym porozumieniem klimatycznym oraz wzmocnieniem dyskusji o globalnym wymiarze zmian klimatycznych. Zależy nam na tym, by do polityków i opinii publicznej dotarło przesłanie, że na rzecz sprawiedliwości klimatycznej angażują się również ludzie motywowani swoją wiarą i związanym z nią celem ochrony stworzenia oraz wstawianiem się za najsłabszymi w globalnej wspólnocie. Wspólna droga będzie obejmowała zarówno impulsy merytoryczne (informacje o miejscach zachęty i bólu, dyskusje, zwiedzanie), jak również oferty duchowe (rozważania, wspólny śpiew, fazy ciszy), co umożliwi pielgrzymującym łączenie zaangażowania z duchowością. Jeżeli taka forma Ci odpowiada, wówczas oczywiście możesz, jako wyznawczyni/wyznawca innej religii lub osoba niereligijna, wziąć udział w pielgrzymce i dać w ten sposób wyraz swojemu przywiązaniu do celów projektu. Będziemy się cieszyć z tego spotkania. W wielu miejscach po drodze będziemy zapraszać mieszkańców, by przyłączyli się do nas, tak by ostatni odcinek przejść w pochodzie. Wzdłuż całej trasy zorganizujemy z partnerami niekościelnymi wiele wydarzeń dotyczących wielu różnych tematów.
<strong>Co dzieje się w dniu odpoczynku?</strong>
W dniu odpoczynku nie będziemy pielgrzymować, natomiast dla zainteresowanych osób będziemy mieli warsztaty na miejscu.
<strong>Gdzie znajdę dokładniejsze informacje na temat planu dnia, miejsc startu itd.?</strong>
Ogólna trasa pielgrzymki jest już ustalona, natomiast plany szczegółowe, obejmujące czas startu, miejsca spotkań itd. jeszcze nie są gotowe. Wszystkie informacje szczegółowe na temat przebiegu poszczególnych dni zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej, kiedy tylko będą dostępne. Do tego czasu – a jeszcze trochę to potrwa – prosimy o nieprzesyłanie szczegółowych pytań i oczekiwanie na publikację w internecie.
<strong>Ile kosztuje udział w pielgrzymce?</strong>
Udział w pielgrzymce jest bezpłatny, ale wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów. Będziemy prosili o składanie ofiar na parafie, które będą po drodze zapewniały nam wyżywienie i bezpłatny nocleg. Na miejscu ustawione będą puszki na datki.
<strong>Czy muszę się zgłaszać, jeżeli chcę iść z pielgrzymką tylko jeden dzień albo idę przez więcej dni, ale sama/sam zapewnię sobie nocleg?</strong>
Tak, ponieważ do zaplanowana kwestii organizacyjnych musimy wiedzieć, ile osób będzie szło z pielgrzymką.
<strong>Czy będzie zapewniona opieka nad młodzieżą?</strong>
Nie, nie zapewniamy opieki nad młodzieżą. Młodzieży muszą towarzyszyć opiekunowie.
<strong>Gdzie będą spać pielgrzymujący?</strong>
Osoby zgłoszone, które biorą udział w pielgrzymce przez kilka kolejnych dni i zwróciły się o zapewnienie prostego noclegu, będą miały miejsca w zbiorowych kwaterach, zorganizowanych na plebaniach, w salach gimnastycznych itd. Pielgrzymujący muszą jednak samodzielnie zapewnić sobie śpiwór i karimatę. Staramy się zapewnić wystarczającą liczbę miejsc dla wszystkich zgłaszających się, jednak w przypadku bardzo dużej liczby zgłoszeń nie będziemy w stanie się zobowiązać do ich zagwarantowania. Prosimy o zrozumienie. Pielgrzymujący idący z nami tylko przez jeden dzień generalnie nie mają możliwości noclegu.
<strong>Czy pielgrzymujący otrzymają wyżywienie?</strong>
Pielgrzymujący, którzy biorą udział w pielgrzymce przez kilka kolejnych dni i zgłosili zapotrzebowanie na nocleg, co do zasady będą otrzymywać proste wyżywienie w parafiach leżących na trasie. Pielgrzymujący, którzy dołączają do pielgrzymki tylko na jeden dzień, muszą sami zadbać o wyżywienie i napoje dla siebie na ten dzień.
<strong>Muszę przestrzegać specjalnej diety (np. bez laktozy, bezglutenowej). Czy jest możliwość jej zapewnienia?</strong>
Niestety nie. Wprawdzie będziemy starali się umożliwić wszystkim uczestnikom wspólne wyżywienie (przynajmniej wegetariańskie). Nie będziemy jednak w stanie zapewnić takich artykułów żywnościowych, jak mleko bez laktozy czy chleb bezglutenowy. Przewyższa to nasze możliwości administracyjne.
<strong>Czy będzie zapewniony transport bagażu?</strong>
Nie. Każda osoba pielgrzymująca w normalnym przypadku sama niesie swój plecak. Większe plecaki będzie mógł zabrać samochód towarzyszący.
<strong>Czy mogę zabrać ze sobą psa?</strong>
Na pojedyncze odcinki dzienne tak. Pies musi być łagodny i nie może przeszkadzać innym pielgrzymującym. W przypadku kilkudniowego udziału w pielgrzymce i korzystania z naszych noclegów nie ma możliwości zabrania psa, ponieważ w kwaterach wspólnych oraz wielu prywatnych psy nie są mile widziane.
<strong>Przyjazd i wyjazd</strong>
Każdy uczestnik musi na własny koszt zapewnić sobie dojazd na miejsce startu oraz powrót. Miejsca spotkań i wymarszu pielgrzymujących w poszczególnych dniach podamy na naszej stronie internetowej. Przed przyjazdem prosimy o sprawdzenie, czy nie pojawiły się jakieś zmiany w tym zakresie.
<strong>Co muszę ze sobą zabrać?</strong>
Dowód osobisty, ewentualnie leki i kartę szczepień, awaryjne numery telefonów. Jeżeli chodzi o sprzęt, obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej! Śpiwór i karimata, plecak, butelka z napojem, odzież na zmianę, coś od deszczu, kosmetyczka. Buty do chodzenia powinny być dobrze rozchodzone. Kije ułatwiają chodzenie i odciążają stawy. Przy doborze sprzętu należy zwracać uwagę na ograniczenie ich wagi.
<strong>Czy jest ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń?</strong>
5. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej rozpocznie się w połowie sierpnia 2021 r. i potrwa do 29 października. Termin zgłoszeń nie został jeszcze ustalony.
<strong>Czy osoby pielgrzymujące są ubezpieczone?</strong>
Drodzy pielgrzymujący, my – inicjatorzy pielgrzymki – cieszymy się, że wspólnie z wieloma innymi osobami, dla których ważna jest ochrona stworzenia dla wszystkich pokoleń, chcecie się wybrać w drogę na rzecz większej sprawiedliwości klimatycznej. W nadziei, że nikomu nic się nie stanie, chcemy jednak zwrócić Waszą uwagę, że powinniście wykupić dla siebie osobiste ubezpieczenie OC i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Inicjatorzy Ekumenicznej Pielgrzymki na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej, a w szczególności jej biuro, nie mogą zapewnić takiego ubezpieczenia, a zatem nie ponoszą odpowiedzialności za szkody spowodowane przez uczestników.

 

Udostępnij
Diese Webseite verwendet Cookies. Wenn Sie durch unsere Seiten surfen, erklären Sie sich hiermit einverstanden. Nutzen Sie Ihre Browsereinstellungen, um Cookies abzulehnen oder zu löschen.