Pielgrzymka

 

5. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej wyruszy z Zielonej Góry i będzie wędrować przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię aż do Glasgow, gdzie odbędzie się najbliższy szczyt klimatyczny ONZ – COP26.

Ze względu na pandemię COVID-19 konferencja COP26 została przełożona na listopad 2021 r. W tej sytuacji zmianie musiał ulec również termin pielgrzymki, planowanej pierwotnie na okres od sierpnia do listopada 2020 r. 5. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej rozpocznie się w połowie sierpnia 2021 r. w Zielonej Górze. Do Glasgow ma dotrzeć 29 października.

Pielgrzymka będzie miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny. Jej trasa liczy 1420 km i zgodnie z planem ma być pokonana w 77 dni. Podobnie, jak w latach ubiegłych, podczas pielgrzymki będą organizowane wydarzenia towarzyszące.

Obok akcji politycznej i duchowego doświadczenia Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej jest zaproszeniem dla wszystkich, którzy chcą własnym działaniem przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych. Jesteśmy przekonani, że wspólnym wysiłkiem wszystkich ludzi da się ograniczać globalne ocieplenie i budować sprawiedliwy świat.

Etapy pielgrzymki:

  1. Zielona Góra – Forst (Lausitz) na granicy polsko-niemieckiej (ok. 88 km).
  2. Forst (Lausitz) – Glanerbrücke na granicy niemiecko-holenderskiej (ok. 777 km).
  3. Glanerbrug – IJmuiden. Stamtąd przeprawa promowa do Newcastle (ok. 222 km).
  4. Newcastle – Glasgow (ok. 333 km).

Szczegółowa trasa pielgrzymki 2021

 

Wirtualna pielgrzymka

Ze względu na pandemię COVID-19 nie jest możliwe zorganizowanie tradycyjnej pielgrzymki w 2020 r. Jednak zapraszamy wszystkich do udziału w 1. Wirtualnej Pielgrzymce Ekumenicznej dla Sprawiedliwości Klimatycznej. W jej ramach na przełomie września i października 2020 r. zaplanowano w internecie szereg webinariów, natomiast od początku września trwa akcja „Buty”.

Czytaj więcej o wirtualnej pielgrzymce

 

Udostępnij