Trasa pielgrzymki 2021

Etapy 5. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej:

 

  1. Zielona Góra – Forst (Lausitz) na granicy polsko-niemieckiej
  1. Forst (Lausitz) – Glanerbrücke na granicy niemiecko-holenderskiej
  1. Glanerbrug – IJmuiden. Stamtąd przeprawa promowa do Newcastle
  1. Newcastle – Glasgow

Zobacz: szczegółowy plan trasy pielgrzymki

 

5. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej wyruszyła 14 sierpnia 2021 r. z Zielonej Góry i wędrowała przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię aż do Glasgow, gdzie dotarła 29 października. Właśnie w tym mieście odbył się szczyt klimatyczny ONZ – COP26.

Pielgrzymka miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny. Jej trasa liczyła 1476 km i zgodnie z planem miała być pokonana w 77 dni. Podobnie, jak w latach ubiegłych, podczas pielgrzymki organizowane były wydarzenia towarzyszące. Pielgrzymi odwiedzali miejsca, w których środowisko naturalne jest zagrożone, jak również te, w których znaleziono rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podjęte zostały tematy transformacji w transporcie, rolnictwie i żywieniu. Są to sektory poważnie odpowiedzialne za emisje dwutlenku węgla i zmiany w tych obszarach są konieczne, aby móc realizować cele klimatyczne.

Biskupi o Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej

 

bp Waldemar Pytel
zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce

 

bp Tadeusz Lityński
zwierzchnik diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego

Udostępnij
Diese Webseite verwendet Cookies. Wenn Sie durch unsere Seiten surfen, erklären Sie sich hiermit einverstanden. Nutzen Sie Ihre Browsereinstellungen, um Cookies abzulehnen oder zu löschen.